Jak vybrat akustickou kytaru?

Vyberte si akustickou kytaru, na kterou budete hrát rádi.

Akustické kytary nepotřebují žádnou elektroniku a poslouží kdykoliv a kdekoliv. Jejich zvuk se liší podle tvaru a velikosti těla kytary, ale také podle použitého materiálu. Pokud tápete jak vybrat akustickou kytaru pro sebe, nebo pro své dítě, pomůžeme vám ji najít v tomto rádci.

  • Regina, redaktorka Heureka.cz
  • Doba čtení: 6 min.

Akustická vs. klasická kytara

V první řadě si vysvětlíme rozdíl mezi klasickou (španělkou) a akustickou kytarou (western): je především v jejich zvuku. Zatímco westernová kytara má výraznější, ostrý zvuk ideální pro rock, folk a pop, kytara španělka je vhodná na klasickou hudbu a flamenco. Je oblíbená coby kytara pro začátečníky díky nylonovým strunám, které se lépe mačkají. V různých velikostech od ¼ přes ¾ až po plnou velikost je také vhodná jako dětská kytara. Rozlišíte je od sebe na první pohled, podle specifického vzhledu - zatímco španělka si zachovává svůj typický tvar, westernové kytary nabízí několik různých typů konstrukce, včetně výřezu, které ovlivňují jejich zvuk.

Druhy akustických kytar

Dreadnought

Typ akustické kytary Dreadnought je ideální pro začátečníka. Její zvuk je vyvážený a znělý díky širokému tělu - to ale může představovat nevýhodu pro hráče drobnější postavy, pro které bude pohodlnější například Parlor nebo Orchestra s menším tělem.

Akustická kytara Dreadnought je rozšířená v žánru bluegrass, kterému dodává jeho nezaměnitelný zvuk. Kytary se označují “D-” a číslo - čím vyšší numerické označení, tím zdobnější jsou dekorativní prvky kytary.

  • Vhodná akustická kytara pro začátečníky.

  • Univerzální všestranná kytara pro různé žánry.

  • Vyvážený zvuk v celém spektru basů, středů a výšek.

Parlor

Akustická kytara Parlor vyniká především menšími rozměry těla a dlouhým úzkým krkem. Je tudíž vhodná jako cestovní kytara, nebo jako dětská akustická kytara. Tvar těla reprodukuje zvuk s rychlou odezvou a je tedy vhodný na fingerstyle hru (vybrnkávání).

Kytara Parlor je se svými výraznými středovými tóny vhodná pro jazz a blues. Pro zachování historického vzhledu těla se nevyrábí s výřezem a neumožňuje tak hru ve vyšších polohách - krk bývá usazen na dvanáctém, nebo čtrnáctém pražci.

  • Vhodná pro vybrnkávání díky rychlé odezvě.

  • Znělé tóny kovových strun s důrazem na středy.

  • Pohodlná hra díky menším rozměrům těla - vhodná jako dětská kytara.

Jumbo

Tóny na akustické kytaře Jumbo zdůrazňují především basy. Hlasitější hluboký zvuk a výrazné basové frekvence jsou vykoupeny objemným tělem, které je největší mezi akustickými kytarami. Krk je připojen na čtrnáctém pražci.

Jumbo kytara je na první pohled rozpoznatelná kulatým tvarem a objemným tělem, díky němuž reprodukuje hlasité a znělé tóny. Mezi akustickými kytarami jde o typ s nejhlubším a nejhlasitějším zvukem, který získává právě velkým objemem těla.

  • Vhodná pro bohatou akordovou hru.

  • Hlasité mohutné tóny s důrazem na basy.

  • Velmi dobrý sustain (dozvuk).

Orchestra

Typ akustické kytary Orchestra (nazýván také Auditorium, TrippleO, nebo OOO) se vyznačuje vysokou vyvážeností, projekcí a hlasitostí. Tato akustická kytara je vhodná pro prstové hraní a sólové koncerty - střední velikost kytary snižuje riziko zpětné vazby. Menší rozměry kytar Orchestra jsou oblíbené u kytaristek, pro které jsou objemné kytary typu Dreadnought nepohodlné.

Kytary Orchestra skvěle fungují při ozvučení snímačem - vyrovnaný a konkrétní zvuk obsahuje frekvence důležité pro komplexní souhru zvuků v mixu kapely. Díky menším rozměrům jsou také ergonomičtější a příjemnější pro hru na pódiu, Oproti kytarám Parlor mají vyšší presenci (ostrost).

  • Vhodná pro ženy díky menším rozměrům.

  • Výrazné vyvážené tóny v menším těle nevyvolávají zpětnou vazbu.

  • Poslouží v kapele i pro sólisty.

Grand Auditorium

Středně velký tvar akustických kytar Grand Auditorium (o něco menší než typ Dreadnought) představuje zlatou střední cestu pro vícežánrové kytaristy. Nabízí hlasité basové tóny s dlouhým dozvukem. Svými proporcemi je tato akustická kytara vhodná jak na vybrnkávání tak hru celých akordů s trsátkem.

Kytara s tělem tvaru Grand Auditorium pokryje celou řadu hudebních stylů, a je proto oblíbená u kytaristů, kteří shání univerzální hudební nástroj s velkou dynamikou.

  • Hra na prsty (fingerstyle) i s trsátkem.

  • Hlasitý zvuk a důrazné basy s dlouhým sustainem (dozvukem).

  • Univerzální zvuk pro více stylů.

Dvanáctistrunné

Dvanáctistrunná akustická kytara má jednotlivé struny zdvojené, usazené těsně vedle sebe, aby se rozezněly obě současně - při hraní akordů se jedním prstem mačkají obě najednou. Jejich zvuk je díky tomu plnější a pestřejší.

Struny na 12 strunnou kytaru se ladí s jednooktávovým rozdílem (kromě nejtenčích “e” a “h”), díky čemuž je výsledný zvuk bohatší než u šestistrunné akustické kytary. Tento typ je vhodný pro zkušenější kytaristy.

  • Bohatý a čistý zvuk.

  • Větší rozsah tónů.

  • Vhodná pro pokročilé kytaristy.

Levoruké

Výrobci akustických kytar nezapomínají ani na levoruké hráče. Přestože je nabídka těchto kytar užší, jde o stejně kvalitní nástroje v pečlivém zpracování.

Mezi slavné levoruké kytaristy patří Kurt Cobain nebo Paul McCartney. Slavný Brouk dokonce hraje i na pravoruké kytary upravené pro leváky. Nejlépe se však k takové úpravě hodí klasická kytara - španělka je totiž osově souměrná, takže stačí pouze vyměnit struny (navíjíme spodem pod dřík) a upravit nultý pražec, aby se do žlábků vešly basové struny.

  • Hra na kytaru pro leváky bez dalších úprav nástroje.

  • Nenutí přeučovat levoruké hráče na praváky.

  • Jimmy Hendrix hrál také na kytaru pro leváky.

Podle čeho vybírat akustickou kytaru

V první řadě zvažte, kdo bude na kytaru hrát a dále se řiďte zkušenostmi hráče.

Dětská

  • Některé značky vyrábí menší modely speciálně pro děti. Lze ovšem sáhnout i na běžné velikosti - například akustická kytara Parlor je svou velikostí vhodná pro dospělé drobnější postavy i pro děti. Mají ovšem kovové struny, které se mačkají hůře než nylonové, kterými je vybavena španělka.

  • Klasická kytara (španělka) nepatří mezi westernové kytary, je ale nejčastější volbou kytary pro začátečníky. Nylonové struny na kytaru se snadno mačkají a umožní vytvoření mozolů na prstech mnohem méně bolestivým procesem. Další výhodou je, že se vyrábí v několika velikostech: ¼, ½, ¾, ⅞, a 4/4 a lze tak vybrat odpovídající velikost pro vaše dítě.

Rozměry klasických kytar
  • 1/4 – kytara o délce zhruba 81 cm, vhodná pro výšku postavy v rozmezí 100–115 cm, tedy převážně pro děti ve věku 4–6 let.

  • 1/2 – s délkou přibližně 91 cm jsou tyto modely vhodné pro osoby s výškou 115–135 cm, u dětí tedy nejčastěji mezi 5–8 lety věku.

  • 3/4 – tělo těchto kytar dosahuje délky cca 96 cm, proto jsou optimální pro osoby vysoké 135–150 cm. U dětí většinou o 8–12 let věku.

  • 7/8 – délka okolo jednoho metru dělá z těchto kytar poslední stupeň před plnohodnotnými 4/4 kytarami. Ideální jsou pro osoby vzrůstu 140–155 cm, v případě dětí a dospívajících půjde nejčastěji o věk 11–14 let.

  • 4/4 – plnohodnotné kytary s tělem o délce 102–107 cm padnou všem hráčům, kteří mají na výšku alespoň 150 cm. U dětí tak nákup takového nástroje většinou připadá na 12–14 let věku.

Tříčtvrteční Van Gogh kytara

Akustická kytara pro začátečníka vs. zkušeného hráče

  • Oblíbeným typem kytary pro začátečníky je akustická kytara Dreadnought. Její zvuk je univerzální pro celou řadu stylů a vyvážený ve výškách, středech i basech.

  • Pokročilé hráče zaujme dvanáctistrunná akustická kytara. Zdvojené struny na kytaru tohoto typu se ladí s oktávovým rozdílem (kromě nejtenčích strun “e” a “h”). Díky tomu je výsledný zvuk bohatý a pestřejší.

Jaký styl hudby budete hrát na akustickou kytaru?

  • Univerzální akustická kytara pro více stylů

Mezi vícežánrové akustické kytary se řadí především typ Dreadnought a Grand Auditorium. Tyto westernové kytary produkují vyvážený zvuk ve výškách, středech i basech a jsou vhodné jak pro vybrnkávání, tak hru s trsátkem.

  • Hlasitá akustická kytara s hutnými basy

Ozvučení akustické kytary se odvíjí podle tvaru těla. Chcete-li pořádně znělou a hlasitou kytaru, zvolte větší typ, jako například Jumbo nebo Grand Auditorium.

  • Ostrý a zvonivě řízný středový zvuk

Kytary zaměřené na středové tóny jsou vhodné pro jazz a blues. Vysokou presencí se pyšní především akustické kytary Parlor nebo Orchestra, které jsou oblíbenou volbou coby jazzová kytara.

  • Hra ve vysokých polohách

Většina akustických kytar má krk k tělu usazený na čtrnáctém, nebo dvanáctém pražci. Potřebujete-li hrát vyšší tóny, zvolte kytaru s výřezem, který umožní dosáhnout i na vyšší pražce. Kromě typu Parlor se s výřezem setkáte u všech typů akustických kytar.

Při výběru zohledněte také konstrukci kytary, její rozměry a váhu

Konstrukce akustické kytary

Materiál

Vrstvený korpus z překližkového dřeva je levnější a odolnější, než celomasiv. Zvládne tak venkovní podmínky u táboráku a protože není náročný na údržbu, je vhodný pro začínající hráče.

Polomasivní konstrukce kombinuje masivní dřevo na přední desce a překližku, která tvoří luby a zadní část kytary. Nástroj působí kvalitněji a díky lepší rezonanci i lépe zní. Dřevo si však žádá lepší podmínky skladování – akustická kytara by měla být umístěna v suchu, kde není přílišná vlhkost, která může masivnímu dřevu v delším časovém horizontu uškodit.

Nejkvalitnější kytary mají z masivního dřeva vyhotovený celý korpus. Za takové nástroje si pochopitelně připlatíte, odvděčí se vám ale nejlepším zvukem s vynikající čistotou i rezonancí. Masivní akustické kytary jsou náročnější na údržbu a dřevo citlivě reaguje na veškeré změny teploty a vlhkosti – přílišné vlhko a chlad i velké sucho a teplo mohou vést k jeho nevratné deformaci.

Dřevo, z něhož je kytara vyrobena, má vliv na zvukové vlastnosti, vzhled i životnost nástroje. Některé kytary také mohou využívat jiné materiály na samotné tělo, krk a hmatník.

Dřeva, ze kterých se vyrábějí akustické kytary
  • Smrk – jedná se o pružné, ale stále tvrdé dřevo, což má za následek jasný a ostrý tón spolu s velkým dynamickým rozsahem. Díky tomu se jedná o jeden z nejoblíbenějších materiálů vůbec.

  • Cedr – relativně měkké a méně pružné dřevo má hlubší a jemnější tón s dlouhým dozvukem, je proto oblíbené zejména mezi příznivci pomalejších žánrů. Výhodou také je, že jde o poměrně odolné kytary z hlediska změn teploty a vlhkosti.

  • Lípa – lipové korpusy se vyznačují svojí lehkostí. Měkké a responzivní dřevo produkuje dynamický a plný tón s výraznými středy. S lípou se setkáte vzhledem k její dostupnosti zejména u levnějších nástrojů.

  • Mahagon – spolu s charakteristickým tmavým odstínem je středně tvrdý mahagon význačný svojí hustotou a silnou rezonancí, a to zejména v basových až středních frekvencích. Kromě korpusů se materiál používá i na krky.

  • Javor – světlé a tvrdé dřevo známé svým jasným a výrazným tónem nejlépe vyzní ve vyšších frekvencích. Používá se také na krk kytary a hmatník.

  • Palisandr – tvrdší dřevo se využívá převážně na hmatník na kytaru či krk kytary. Má dobrou rezonanci a vydává oblý, plný tón, který vyzní zejména u nižších frekvencí.

  • Eben – velmi kvalitní dřevina s vysoce jemnou strukturou je doménou dražších kytar. Její zvuk je plný a čistý, a to zejména v basových frekvencích. Používá se pro výrobu hmatníků.

Hmotnost

Akustické kytary jsou díky částečně dutému tělu poměrně lehké. Nejmenší Parlor kytary někdy váží méně než jeden kilogram, naopak nejtěžší akustické kytary Jumbo mohou přesáhnout dva kilogramy. Pokud budete kytaru často přenášet, zvolte raději menší model jako právě Parlor, nebo Orchestra.

Menzura akustické kytary

Menzura kytary je vzdálenost mezi nultým pražcem a kobylkou, která se u standardně velkých kytar nejčastěji pohybuje v rozmezí 620–680 mm. Čím je menzura vzhledem k počtu pražců delší, tím více prostoru vám jednotlivé pražce poskytnou a produkovaný zvuk bude zároveň plnější a čistší.

Pražce akustické kytary

U akustických kytar se počet pražců většinou pohybuje okolo dvaceti. S více pražci získáte větší rozsah intervalů neboli více poloh pro jednotlivé tóny. Pro představu – jedna celá oktáva zabere přibližně 12 pražců.

Popis částí akustické kytary

Popis částí akustické kytary
Části akustické kytary

Ladící kolíky

Otočné díly umístěné na hlavě, pomocí nichž můžete povolovat a utahovat struny, čímž změníte jejich tón.

Krk kytary

Část vedoucí od samotného těla k hlavě kytary, na němž se z přední strany nachází hmatník s jednotlivými pražci. Tloušťka, profil a povrch krku ovlivňují pohodlí a celkový pocit z hraní.

Luby

Jde o boční desky, které spojují přední a zadní část těla kytary.
Přední deska

Kromě přenosu zvuku do ozvučnice je účelem přední desky také držení kobylky a části krku.

Ozvučný otvor

Jde o kulatý otvor v přední desce, který zajišťuje přenos zvuku do duté rezonanční části uvnitř těla.

Hlava

Na této části kytary jsou umístěny ladicí mechaniky a kolíky sloužící k jejich ovládání.

Nultý pražec

Jedná se většinou o bílý pražec u hlavy kytary, který zajišťuje především správné vedení strun mezi hlavou a tělem.

Kytarový hmatník

Hmatník je ta část kytary, která po přimáčknutí struny přenáší její zvuk. Opatřen je pražci a pozičními tečkami, usnadňující orientaci.

Výřez

Některé kytary disponují výřezem v oblasti, kde se krk připojuje k tělu, což umožňuje přístup k vyšším pražcům.

Pickguard

Jedná se většinou o plastový díl umístěný pod ozvučnicí, jenž zabraňuje tomu, aby bylo při hraní na kytaru poškrábáno dřevo pod strunami.

Kobylka

Tento díl umístěný na přední desce slouží především k uchycení sedlového pražce, někdy též nazývaného kobylkovým plátkem.

Sedlový pražec

Účelem sedlového pražce je držet a napínat jednotlivé struny.

Péče o akustickou kytaru

Dobře udržovaná kytara vám vydrží i desítky let. Základem je správné skladování, a to zejména u nástrojů z masivního dřeva. Přílišné sucho či naopak vlhko může vést k deformaci dřeva, která bude mít negativní vliv na zvukovou charakteristiku nástroje. Vyvarujte se také prudkým změnám teploty, v nejhorším případě mohou zavinit prasknutí některé z desek.

Běžná údržba akustické kytary pak spočívá především v jejím čištění – dřevěné plochy je vhodné jednou za čas setřít jemným hadříkem s příslušným čistícím přípravkem a po každém náročnějším hraní otírejte rovněž hmatník, aby na něm nezůstával pot. Zejména dřevo na hmatníku kytary je vhodné jednou za čas ošetřovat speciálními čistícími prostředky pro daný typ materiálu.

Pravidelně se u akustických kytar také vyměňují struny, které časem ztrácí své zvukové vlastnosti. Pokud nevíte, jak natáhnout struny na kytaru, využijte služeb odborníků - drtivá většina hudebnin nabízí také servis, kde vám pomohou vyměnit struny na kytaře. Jednou za několik let je dobré kytaru nechat odborně zkontrolovat, včetně seřízení dohmatu akustické kytary. Servis většinou potřebují ladící mechaniky a kobylka.

Ladění akustické kytary

Jak naladit akustickou kytaru bez ladičky

Ladění akustické kytary podle sluchu vyžaduje cvik, není to však nic složitého - jako první je třeba naladit první strunu “E”, tedy tu nejtlustší. Pomoct si můžete jiným hudebním nástrojem, který vám dá správný tón (pouze pokud disponujete absolutním hudebním sluchem, obejdete se bez tohoto nahození tónu). Od této struny lze potom naladit kytaru celou.

Sousední struny jsou od sebe vzdálené pět půltónů, tedy pět pražců. Po stisknutí struny hluboké “E” na pátém pražci tak vydá tón “A”, podle kterého naladíte příslušnou strunu. Podle struny “A” a jejího tónu na pátém pražci následně naladíte strunu “D” a tak dále.

Jak se jmenují struny na kytaře: E, A, D, G, H, E. (K zapamatování slouží pomůcka: “Eva hodila granát do atomové elektrárny.”)

Jak naladit kytaru digitální ladičkou

Ladička na kytaru výrazně usnadní ladění kytary. Digitální ladičky na kytaru zobrazují na displeji v jakém tónu se pohybujete a odchylku od tohoto tónu - pokud tedy ladíte strunu “E”, uvidíte zda jste pod tónem a je potřeba ladící kolík utáhnout, nebo naopak. Dostupná je dnes i online ladička na kytaru, dejte si však pozor, zda je mikrofon vašeho zařízení dostatečně kvalitní.

Jak naladit 12 strunnou kytaru

Jak se ladí kytara s dvanácti strunami? Struny jsou zdvojené, přičemž nejtenčí struny H a E se ladí ve dvojici stejně (někteří kytaristé u nich doporučují tenčí ze dvojice strun lehce podladit pro dosažení lepšího celkového znění). U ostatních strun (E, A, D a G) se tenčí ze dvojice naladí o oktávu výš.

Péče o akustickou kytaru

Příslušenství

Ke kytaře je vhodné koupit náhradní struny na kytaru - pokud víte, jak natáhnout struny na kytaru a zvládnete to sami. Dalším užitečným doplňkem je stojan na kytaru, případně nástěnný držák na kytaru, takže máte nástroj vždy po ruce a v bezpečí. Ochranu na cestách zajistí obal na kytaru, pro cennější nástroje je vhodný kufr na kytaru. Pokud při hraní na kytaru stojíte, nezapomeňte na popruh na kytaru a pokud si raději sednete, je tu pro vás kytarová stolička.

Kufry na kytaru

Obaly na kytary

Příslušenství ke kytarám

Trsátka

Kapodastry

Ladičky na kytaru

Struny na akustickou kytaru

Metronomy

Stojany na noty

Noty

Nejčastější dotazy

Jak často měnit struny akustické na kytaře?

Každá kytara jednou za čas vyžaduje výměnu strun, které v důsledku únavy materiálu ztrácí své zvukové vlastnosti. Životnost ovlivňuje mimo jiné intenzita hraní, vlhkost vzduchu, pot nebo prach - po každém hraní je vhodné struny otřít hadříkem z mikrovlákna a zbavit je ulpělých nečistot. Struny se skládají z jádra, přes které je omotané vinutí. Působením vlhka, potu a prachu se vinutí narušuje, koroduje a struna potom při rozeznění nekmitá pravidelně. To ovlivňuje kvalitu zvuku a délku tónu a tehdy nastane čas na výměnu. Poznáte to jednoduše nejen podle nelibého zvuku, ale také na pohled budou opotřebované a ošuntělé.

Jaké struny na akustickou kytaru?

Struny se vyrábí v různých tvrdostech – měkké struny lze snáze domáčknout, a proto jsou vhodné pro začínající hráče. Tvrdé struny mají zase hlasitější a průraznější tón. Výměnu strun můžete nechat na odbornících v některé ze specializovaných prodejen, které poskytují také servis.

Jakou tloušťku trsátka mám zvolit?

Zatímco některé styly a typy kytar jsou vhodné ke hraní prsty, jiné zase lépe znějí při použití trsátka. Tento malý kousek plastu, kovu či nylonu poslouží k vybrnkávání strun i hraní akordů, přičemž zvolený materiál ovlivňuje výsledný zvuk.
Čím je tloušťka trsátka menší, tím méně ostrý bude zahraný tón, ale zároveň bude trsátko při hře klást menší odpor - pro začátečníka bude ovládání o něco jednodušší.

Jakou mám pořídit ladičku na akustickou kytaru?

Před každým hraním je potřeba kytaru naladit. Někdo je nadán absolutním sluchem a pro ostatní jsou tu ladičky na kytaru. Existuje několik variant:

  • Klipové ladičky – fungují na principu vibrací a jsou cenově dostupné. Díky klipu, kterým se přichytávají na hlavovou část kytary jsou vždy po ruce.
  • Klasické ladičky – foukací a úderové typy spoléhají na váš sluch, zatímco ladičky vybavené mikrofonem a vstupem pro kabel odvádí většinu práce za vás.
  • Další variantou je mobilní aplikace, kde si ladičku stáhnete do telefonu, nebo online ladička na kytaru. Přesnost takových ladiček však nemusí být stoprocentní.

Další užitečné články

Kam na hudební festivaly v ČR